Návrat k přírodě pomocí zelených střech

Stále více lidí se snaží žít v souladu s přírodou, což v některých lokalitách, především ve městech, je často velmi obtížné. Zelené střechy jsou jedním ze způsobů, jak toho docílit, proto se stále častěji objevují v návrzích architektů. Zelené střechy s sebou přináší mnoho výhod nejen pro samotného majitele objektu, ale také pro okolí domu.

 

Výhody zelených střech

Kromě estetičnosti, kdy celý dům „ožije“, mají zelené střechy mnoho dalších benefitů. Většina budov, zejména klimatizované objekty, vyzařuje do okolí teplo, které způsobuje další sucho a to začíná být velkým problémem pro všechny. Zelené střechy dodají vlhkost i do okolí budovy.

Zelené střechy chrání hydroizolaci i samotnou konstrukci střechy před různými povětrnostními vlivy. Během horkých dnů zelená střecha dům ochlazuje a v zimě naopak působí jako tepelná izolace, čímž šetří náklady za topení a klimatizaci.

Zelená a tichá oáza na střeše je ideální k relaxování po hektickém dni. Ať už péčí o pěstované plodiny nebo květiny či jen lenošením. Zelené střechy pohlcují prach a hluk z okolí, což vítají zejména obyvatelé větších měst.

Ploché střechy jsou nejideálnější k vytvoření zelené oázy, ovšem dnešní architekti si poradí i se střechami střechami se sklonem nebo strmými střechami.

Konstrukce střechy je vždy od zatravnění dělící vrstvou, která zabrání prosakování vlhkosti nebo prorůstání kořínků.

Kromě občasné péče o zeleň přináší zelené střechy pouze samá pozitiva pro obyvatele budovy, ale také pro životní prostředí, což je jejich největší výhodou.

Typy zelených střech

Pokud má střecha menší únosnost (někdy je nutné zesílit nosnou konstrukci), je vhodná extenzivní střešní zeleň, která snese extrémní podmínky a rozrůstají se do prostoru.

Intenzivní střešní zeleň se hodí na střechy, které mají vysokou únosnost (přibližně 1000 kg/m²). Kromě použití velkého množství květiny, ale také stromů se dá na takové střeše použít nadzemní nebo podpovrchové zavlažování.