Každý z nás touží po domově, který je nejen útulný a příjemně zařízený, ale také má nízké náklady na svůj provoz a který šetří peníze z rodinného rozpočtu. Mezi takové patří nízkoenergetické domy.
Co je nízkoenergetický dům?
Především je to klasická stavba, která je však postavena takovým způsobem, aby minimalizovala náklady na topení. Ve srovnání se staršími domy může úspora na vytápění v nízkoenergetickém domě dosáhnout velkých částek. Kromě toho není potřeba žádných technicky náročných nebo nákladných zařízení a majitel se nemusí obávat ani žádné speciální obsluhy.
Kromě výrazně nízkých nákladů na vytápění nabízí nízkoenergetické domy i celou řadu dalších výhod. Patří mezi ně minimalizace tepelných ztrát, malá závislost na růstu cen energií a kratší topná sezóna. Každý majitel zajisté ocení i příjemné a zdravé klima v interiéru a to nejen v zimě, ale i v letním období, čerstvý vzduch bez plísní a alergenů a vysoký komfort pro bydlení.
Při výstavbě se používají nejen kvalitní materiály, ale i moderní technologie a způsob výstavby je ekologicky optimalizovaný. Samozřejmostí je pak výstavba na klíč a dle přání.
Jak probíhá výstavba?
Výstavbě domu předchází výběr a promyšlené plánování místa, kde bude dům umístěn. Měl by to být prostor, kam svítí co nejvíce slunce. Energii lze šetřit také díky malým plochám stěn. Nízkoenergetické domy mají tvary stěn co nejvíce univerzální a jednoduché. Důležité je i jejich maximální zateplení.
Co se prosklených míst týká, je potřeba provést zasklení velmi důkladně a kvalitně.
Pro ohřev vody se velmi často využívají solární systémy.
Nízkoenergetické domy mají i specifický systém řízeného větrání, který spočívá v neustálém přívodu čerstvého vzduchu do budovy. Neznamená to však, že se v domě neotevírají okna.
Náklady na stavbu mohou být, oproti běžnému domu, trochu vyšší, nicméně se vám finanční prostředky vrátí ve formě ušetřené energie.