Projekty rodinných domů - Archipelag

Zavolejte nám a zeptejte se:
(+ 420) 606 554 555
(+ 420) 733 646 634

Kontakt Jazyky: Jazyky:

Realizace rodinného domu: Emílie

Projekt rodinného domu:
Emílie
Lokalita:
Horní Suchá, okr. Karviná (ČR)
Investor:
manželé Bockovi
Datum realizace domu:
2009
Popis

Rozhodování o projektu rodinného domu

Manželé Bockovi měli pro výstavbu svého rodinného domu původně vybrán projekt od společnosti G SERVIS, která je významným dodavatelem typových projektů rodinných domů v České republice. Dispoziční řešení vybraného rodinného domu splňovalo představy investorů a důvodem k úvahám o změně se stal neméně důležitý požadavek na technické místnosti a úložný prostor. Stejně jako pro většinu z nás, tak i pro majitele prezentované realizace, byla výstavba rodinného domu životním rozhodnutím, proto chtěli vše pečlivě uvážit. Ve svém volném čase pan Bocek začal vyhledávat na Internetu a právě zde objevil stránky s nabídkou typových projektů Archipelag. Požadavkům na uspořádání místností a technické zázemí nejlépe odpovídal typový projekt Emílie. Novou volbu dlouze konzultoval rovněž s realizační firmou, která ocenila především prostornost domu. Ke konečnému rozhodnutí pro výběr projektu Emílie přispěla i skutečnost, že se manželům Bockovým rodinné domy Archipelag zalíbily na první pohled pro svou osobitost a originalitu, která je odlišuje od klasické architektury.

Typový projekt rodinného domu Emílie počítá s kuchyní otevřenou směrem do jídelny a obývacího pokoje, ložnicí, pracovnou, pokojem, koupelnou, toaletou a technickými prostory. Jak již bylo zmíněno, dispoziční uspořádání plně vyhovovalo potřebám investorů a provedené drobné úpravy vyplynuly až ze samotné výstavby. Dali na doporučení architekta a v obývacím pokoji upustili od realizace stropní konstrukce a prostornost celé místnosti umocnili efektními dřevěnými trámy. Vnitřní krb přemístili do rohu obývacího pokoje, čímž došlo rovněž k posunutí venkovního krbu blíže k zadní obvodové zdi domu. Koupelna byla mírně zvětšena na úkor sousedící pracovny, kterou tato úprava co do velikosti a místa téměř nezasáhla. Majitelé domu chtěli maximálně využít úložné prostory, proto v technické místnosti vedle toalety vybudovali sklápěcí schodiště vedoucí do prostoru pod střešní krytinou, který bude sloužit jako půda. Projekt rodinného domu Emílie neřeší v rámci dokumentace garáž, proto se investoři rozhodli pro výstavbu samostatného garážového stání před čelní částí domu.

Realizace projektu rodinného domu

Manželé Bockovi si pro výstavbu svého nového domu vybrali příjemnou a tichou lokalitu nedaleko lesa a vyřízení potřebných formalit zahájili již v roce 2006. Bylo nutné zažádat o výjimku na ochranné pásmo a zajistit potřebné schvalovací dokumenty pro realizaci studny. Stavební povolení získali v červnu 2007 a ihned poté byly započaty stavební práce. Rozhodli se pro výstavbu dodavatelskou formou. Hrubou stavbu včetně střešní konstrukce, rozvodů topení a vody zajistila společnost TEVOS, s. r. o. z Těrlicka, se kterou byly investoři velmi spokojeni. Další vnitřní a dokončovací práce pak provádělo několik specializovaných firem.

V srpnu 2008 byla stavba připravena do stádia, kdy bylo možné nastěhování. Na jaře 2009 došlo na zateplování, fasádu, dlažby a v průběhu léta pak na venkovní obklady, terasu a dokončení schodiště. Plánovaná zahrada přijde na řadu v roce 2010.

Technologie a okolí rodinného domu

Majitelé domu zvolili výstavbu tradiční zděnou technologií. Pro stavbu bylo použito zdivo o tloušťce 38,5 cm a zateplení o síle 7 cm. Vytápění rodinného domu je zajištěno plynovým kotlem. Namísto klasických radiátorů zvolili investoři podlahové vytápění. Tepelný efekt krbu, s napojením na komínový systém Schiedel, je využíván především v chladnějším a zimním období. Konstrukce krovu je pokryta střešní krytinou Tondach – pálená keramická taška Jirčanka 13 engoba červená.

Při barevném řešení exteriéru rodinného domu se investoři nechali inspirovat architektonickým návrhem originálního projektu. Příjemný teplý odstín fasády, výrazná střecha, dřevěné prvky a cihlový obklad v dokonalém souladu dodávají domu atraktivní vzhled a přitom výborně zapadají do okolního prostředí. Pro povrch schodiště se manželé Bockovi rozhodli využít povrchovou úpravu, která je směsí přírodního kameniva a speciální pryskyřice. Plocha vypadá efektně a navíc výrobce zaručuje dlouhou životnost. Dlažba v okolí rodinného domu v odstínu cihlového obkladu dotváří celkový dojem stavby, o které zcela určitě platí dobře známé konstatování, že „v jednoduchosti je krása.“

Interiér rodinného domu

Interiér majitelé domu přizpůsobili svým představám i potřebám. Pro podlahy volili keramickou dlažbu v prostorách kuchyně, obývacího pokoje, koupelny, toalety a spojovacích chodeb, v ostatních místnostech dali přednost plovoucím podlahám. Tmavší přírodní odstíny podlahových krytin dokonale harmonizují s masivním dřevem dveří a trámů a také s exkluzivním cihelným obkladem v obývacím pokoji. I přes skutečnost, že vybavení interiéru dle slov investorů nebylo ještě v průběhu naší návštěvy dokončeno, vyzařoval ze všech místností útulný a moderní domov vytvořený k rodinnému zázemí.


Vyhledávání v textu: