Projekty rodinných domů - Archipelag

Zavolejte nám a zeptejte se:
(+ 420) 606 554 555
(+ 420) 733 646 634

Kontakt Jazyky: Jazyky:

Realizace rodinného domu: Maura

Projekt rodinného domu:
Maura
Lokalita:
Příbram, okr. Příbram (ČR)
Investor:
manželé Šediví
Datum realizace domu:
2008/2009
Popis

Rozhodování o projektu rodinného domu

Manželé Šediví, investoři rodinného domu Maura, se již při výběru vhodného projektu soustředili na dva základní požadavky. Prvním z nich bylo, že dispozice vybraného projektu rodinného domu by měla v přízemí řešit samostatnou část, která bude sloužit jako „vejminek“ pro prarodiče. Druhým důležitým aspektem výběru byla velikost rodinného domu, neboť investoři již vlastnili stavební pozemek. Pro vyhledávání zvolili cestu Internetu a právě zde je zaujaly typové projekty Archipelag. Zpočátku měli představu o přízemním domě bez podkroví s pěti obytnými místnostmi v jednom podlaží. Rodinné domy této dispozice však vyžadovali větší pozemek a rovněž finanční náročnost výstavby se pohybovala nad předpokládaný rozpočet manželů Šedivých. Podkroví se nakonec jeví jako přijatelné východisko. Mezi adepty na vítězný projekt rodinného domu byla rovněž Milena II a Sandra. Konečné rozhodnutí však padlo na rodinný dům Maura, který nejlépe splňoval představu o požadavku samostatné části pro účely „vejminku“ pro rodiče paní Šedivé.

Typový projekt rodinného domu Maura počítá s kuchyní otevřenou směrem do jídelny a obývacího pokoje, ložnicí, pracovnou, koupelnou, toaletou, technickými prostory a garáží. V podkroví se pak nachází druhá koupelna, dva pokoje a půda. Dispoziční řešení rodinného domu budoucím majitelům vyhovovalo a provedli jen několik drobných úprav. Dělící stěnu mezi obývacím pokojem a chodbou se schodištěm prodloužili a obývací pokoj uzavřeli, aby docílili většího soukromí pro místnosti za schodištěm i v podkroví. Podkrovní pokoj s balkónem rozšířili na úkor půdního prostoru k obvodovému zdivu. V pokoji nad kuchyní a garáží navíc dobudovali šatnu. Toaletu na patře, která je v projektu řešena jako součást koupelny, se manželé Šediví rozhodli osamostatnit. Namísto krbu zvolili krbová kamna, kterými ušetřili prostor potřebný pro klasický krb. Za zmínku stojí i situování rodinného domu na pozemek, které nemalou mírou přispívá k příjemné atmosféře interiéru domu. Kuchyň směřuje na východ a ranní sluneční paprsky pronikají přes půlkulaté okno do prostoru, vytvářejí tak jemné světelné efekty a probouzejí dobrou náladu všech členů domácnosti. Obývací pokoj je umístěn na jih a jeho prosvětlení je zaručeno během celého dne. Garáž, která naopak nepotřebuje přílišné světlo, je ideálně situována k severní straně.

Realizace projektu rodinného domu

Stavební povolení získali manželé Šediví 5. září 2006 a ihned poté zahájili stavební práce. Zvolili výstavbu dodavatelskou formou. Do závěru roku 2006 se zvládla základová deska, obvodové zdivo a konstrukce krovu. Na jaře roku 2007 pak přišla na řadu pokládka střešní krytiny, v létě se pokračovalo s vnitřními pracemi. Časově náročné se ukázaly především podlahy, protože bylo nutné vyčkat na jejich důkladné proschnutí a teprve poté se mohlo začít s pokládkou podlahových krytin. Následovaly obklady, malba, schodiště a dveře. V dubnu 2008 se majitelé stěhovali do nového domu a v červnu 2008 pak proběhla kolaudace.

V červnu 2009 byly dokončeny venkovní terasy a na jaře 2010 manželé Šediví předpokládají realizování cihlového obkladu exteriéru rodinného domu. Přestože investoři pro výstavbu zvolili odborné firmy, tak se sami rovněž značně podíleli na stavebních i dokončovacích pracích. Pan Šedivý je velmi zručný, proto i venkovní obklad bude jeho dílem, i když v delším horizontu vzhledem k omezeným časovým možnostem. Smysl pro detail, doplňky a estetické cítění je spíše výsadou žen, proto je dokončení interiéru a postupná realizace zahrady zásluhou především paní Šedivé.

Technologie a okolí rodinného domu

Majitelé domu zvolili výstavbu tradiční zděnou technologií. Tepelně izolační efekt cihelných tvárnic byl podpořen použitím zateplení o síle 7 mm. Vytápění rodinného domu je řešeno kombinací radiátorů, podlahového vytápění (v kuchyni, koupelně, spojovacích chodbách a také pod terasou před vstupem do domu) a krbovými kamny. Hlavní topný systém je zajištěn plynovým kotlem napojeným na komínový systém Schiedel. Krbová kamna rodina využívá především v chladnějším a zimním období a s účinností je velmi spokojena. Zateplení krovu je zajištěno tepelnou izolací Rockwool, jeho pokrytí pak střešní krytinou Tondach – pálená keramická taška Stodo.

Barevné řešení exteriéru rodinného domu přizpůsobili investoři svým představám a požadavkům. Jemná mléčná fasáda, tmavá střešní krytina, garážová vrata, okna a vstupní dveře v tmavě hnědých odstínech – vše společně vytváří harmonické sladění. Konečnou osobitost vzhledu rodinného domu podtrhne dokončení obkladu z lícových cihel Brickland, které je plánováno na jaro 2010. Dlažba v okolí domu ve světlejším cihlovém odstínu dotváří celkový atraktivní dojem stavby.

Interiér rodinného domu

Řešení interiéru vzniklo zcela z přání investorů. Pro podlahy volili keramickou dlažbu v prostorách kuchyně, koupelen a spojovacích chodeb, dubová dřevěná prkna v obývacím pokoji, v ostatních místnostech přízemí i podkroví byla použita korková krytina. Tmavší odstíny podlah příjemně ladí se světlým borovicovým dřevem shodiště a dveří. Obklad z lícových cihel Brickland v obývacím pokoji vytváří efektní kontrast k tmavé dubové podlaze a světlému borovicovému schodišti. Harmonie odstínů a barev přispívá k celkové pohodě rodinného a moderního domova, která na první pohled z interiéru domu vyzařuje.
Vyhledávání v textu: