Projekty rodinných domů - Archipelag

Zavolejte nám a zeptejte se:
(+ 420) 606 554 555
(+ 420) 733 646 634

Kontakt Jazyky: Jazyky:

Realizace rodinného domu: Telma (v. II)

Projekt rodinného domu:
Telma (v. II)
Lokalita:
Hradiště, okr. Teplice (ČR)
Investor:
Zdeněk Kubát
Datum realizace domu:
2007/2008
Popis

Rozhodování o projektu rodinného domu

Pan Kubát, investor rodinného domu Telma (v. II), měl zpočátku v úmyslu stavět dům dle projektu, který se již zpracovával a byl téměř dokončen. Výběr však padl na náš typový projekt. Pokud jde o technologii výstavby, tak hlavním kritériem rozhodnutí byla rychlost výstavby a energetická nenáročnost. Výběru projektu rodinného domu věnoval pan Kubát nemalou pozornost. Téměř tři roky strávil na Internetu hledáním vhodného projektu rodinného domu. Shlédl přes 60 000 typů rodinných domů a zaujaly ho především australské a kanadské dřevostavby, které splňovaly jeho představy a požadavky na nízkoenergetický dům. Předlohou původně zamýšleného projektu byla jedna z kanadských dřevostaveb, realizace v České republice však nebyla možná. V dubnu 2007 navštívil na pozvání společnosti D.E.E.D., a. s., se kterou již vedl jednání o realizaci, stavební veletrh v Brně a právě zde se mu dostal do rukou katalog rodinných domů Archipelag. Pracovník naší společnosti vyslechl všechny požadavky pana Kubáta a předložil několik vhodných typů projektů z katalogu rodinných domů DŮM A PROJEKT. Po shlédnutí vizualizace a dispozičního řešení typového projektu rodinného domu Telma (v. II) bylo rozhodnuto. Projekt naprosto odpovídal potřebám a představám investora a ihned projekt objednal. Čím více se s ním pak seznamoval, tím více byl přesvědčen, že našel ten pravý rodinný dům.

Typový projekt rodinného domu Telma (v. II) počítá s kuchyní, jídelnou, obývacím pokojem, pracovnou, dvěmi pokoji, ložnicí, koupelnami, technickým zázemím a garáží pro dvě stání. Z celkového hlediska projekt domu panu Kubátovi vyhovoval, přesto se rozhodl pro několik úprav dispozice, aby rodinný dům přizpůsobil svým představám. Došlo k protažení čelní strany domu o 2,5 m, čímž bylo docíleno zvětšení garáže, technické místnosti, ložnice a koupelny. Investor upustil od stříšky nad vstupem a protáhl střechu na úroveň obvodové zdi. Výklenek do zahrady u zadního pokoje pro hosty, uvažovaný v projektu, byl zrušen a obvodová zeď byla zarovnána. Kulatý arkýř v jídelně byl nahrazen vodorovnou zdí, terasa rozšířena a zastřešena. V letních měsících na ní majitel tráví většinu volného času, např. u snídaně a večeře, a plně ji využívá k příjemnému posezení ve chvílích zaslouženého odpočinku. Menší koupelnu u technické místnosti investor vypustil a v místnosti zrealizoval také prádelnu. Toaletu a koupelnu u ložnice propojil a vytvořil prostornou velkou koupelnu.

Realizace projektu rodinného domu

Pozemek zakoupil pan Kubát v říjnu 2006. V březnu 2007 započal s přípravami sjezdu na pozemek. Po zakoupení projektu na již zmíněném stavebním veletrhu v Brně dostala výstavba rychlý spád. V květnu byly zahájeny zemní a výkopové práce pro základy a 15. června 2007 byla vylita základová deska. 10. července 2007 se začalo s výstavbou samotného rodinného domu. V průběhu července byla dokončena výstavba domu zvenku včetně fasády a střechy a rovněž byli připraveny veškeré rozvody pro vodu, elektřinu a topení. V srpnu probíhala instalace vodoměrné šachty a kanalizace, pokládka podlahového topení, vylití podlah anhydridem, izolace stropů a jejich zaklápění sádrokartonem a venku se pokračovalo s terénnímu úpravami a betonáží terasy. V září se realizovaly penetrační nátěry ineriéru a malování. Poté se ihned započalo s položením podlah, realizící koupelen a kuchyně. V průběhu listopadu a prosince se dokončovalo oplocení a vybavení interiéru. Kolaudace proběhla 27. listopadu 2007 a pan Kubát trávil Vánoce již v novém domě.

Pro výstavbu svého rodinného domu zvolil investor kombinaci dodávky domu zvenku na klíč, ostatní práce řešil prostřednictvím menších odborných firem. Výstavbu kompletně zvenku dokončeného rodinného domu provedla společnost D.E.E.D., a. s. Rozvody plynu, vody a kanalizace byly svěřeny firmě Köhler, rozvody elektřiny realizovala firma Petr.Dlouhý – Elektro Pedl, izolaci stropů a sádrokartonové konstrukce pak firma Stavmart. Pokrytí podlah dostala na starosti firma Jaroslav Olexa. Majiteli rodinného domu, panu Kubátovi, tento způsob výstavby plně vyhovoval a dům byl dokončen ke spokojenosti všech zúčastněných stran.

Technologie a okolí rodinného domu

Investor měl již na začátku jasnou představu o technologii výstavby. S ohledem na rychlost a náklady na energii zvolil dřevomontovanou stavbu. Projektová dokumentace byla dodána ve zděné technologii společnosti HELUZ a firma D.E.E.D., a. s., kterou si pan Kubát vybral pro výstavbu, připravila potřebnou výrobní dokumentaci. Společnost D.E.E.D., a. s. má dlouholeté zkušenosti s výrobou a realizací nízkoenergetických dřevěných montovaných domů pro náročný trh v Německu a Švýcarsku. V České republice začala působit v roce 2001 a s úspěchem zde uplatňuje své zkušenosti ze zahraničí. Dodávka domu od společnosti D.E.E.D. je možná v několika stupních stavební připravenosti:

  • kompletně zvenku dokončená stavba (výstavba do 1 týdne)

  • stavba na klíč (do 3-4 měsíců dle požadovaného rozsahu dokončení domu)
  • dodávka základové desky (podsklepení), přípojky, zahradní úpravy, apod.

Majitel domu zvažoval také rekuperaci s řízením větráním, upustil však od ní z důvodu vysoké pořizovací ceny. Vytápění celého domu je řešeno podlahovým topením a pro zvýšení domácí pohody také krbem. Barevné řešení fasády, střešní krytiny i oken vzešlo z přání investora. Celkový osobitý vzhled domu dotváří jeho okolí a především zahrada, která rozhodně stojí za zmínku. Architektonický návrh zahrady si připravil majitel sám a realizace byla uskutečněna v průběhu jara a léta 2008. Pod celý anglický trávník zavedl zavlažovací systém a v zadní části zahrady za domem realizoval bazén, který je příjemným osvěžením v letních měsících. Celkovou pohodu upevňuje zastřešená terasa s letní kuchyní, která je využívána v plné míře v každé volné chvíli za pěkného počasí. Ve večerních a nočních hodinách efektně působí osvětlení na podhledech domu, které ještě více umocňuje romantiku klidného a tichého místa, které si majitel pro svůj nový dům vybral.

Interiér rodinného domu

Interiér si investor, pan Kubát, navrhl sám dle vlastních představ. V obytných místnostech volil jako krytinu plovoucí podlahy, v prostorách koupelen pak keramickou dlažbu. Teplé odstíny malby vhodně zkombinoval s tmavými odstíny podlah, masivním dřevem a světlými odstíny nábytku a doplňků. Nechal si záležet na každém detailu. Výsledkem je velmi příjemný moderní a prostorný interiér, kterému nechybí vkus a zároveň nádech útulného domova.

Vyhledávání v textu: